Uluslararası MakeX Robotik Yarışması, dünya çapında en prestijli robotik yarışması olma hedefiyle 2017’den bu yana düzenleniyor. Ağırlıklı olarak 6-19 yaş arası gençlerin hedeflendiği yarışma kapsamında bugüne kadar düzenlenen 10’dan fazla MakeX etkinliğine 5 bini aşkın gencin oluşturduğu bin takım katıldı. STEAM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat, Matematik) eğitiminin daha fazla gence ulaştırılması hedefiyle düzenlenen yarışmaya bu yıl Türkiye’nin yanı sıra Fransa, Estonya, Yeni Zelanda, Singapur ve Endonezya gibi ülkeler de katılıyor.

World Robot Conference, Robotex ve RoboRAVE gibi dünya çapında robotik kuruluşlarının destek verdiği bu etkinlik 2019 sezonunda Türkiye’de Habitat Derneği yürütücülüğünde Robotistan işbirliğinde hayata geçirilecek.

Siz de bu heyecana ortak olmak için MakeX 2019’da yerinizi alın!

MakeX 2019 Türkiye Ön Başvuru Formu’na Ulaşmak için Tıklayınız.

2019 Makex Teması: Şehir Işıkları

Makex Robotic Competition’un 2019 yılı teması belirlendi. Bu yıl takımlar “Şehir Işıkları” temasında robotlarını programlayacak.

2019 yılı içerisinde İstanbul ve Ankara’da Mayıs ayında düzenlenecek bölge finalleri ve Ekim ayında düzenlenecek olan ülke finaliyle, Aralık ayında düzenlenecek olan Çin’deki MakeX Finaline katılacak takımlar belirlenecek.

 


2019 MakeX starter pistini aşağıda görebilirsiniz. Detaylar için lütfen takipte kalın.

 

  

 

7 – 9 Aralık 2018 tarihleri arasında Makeblock tarafından Guangzhou’daki Nansha Stadyumu’ndaki Robotik Yarışmasının 2018 Dünya Finalini gerçekleştirdi. Dünyanın dört bir yanından 350 takım, dünya genelinde 50 şehirdeki aylarca yapılan ön yarışmaların ardından finallere katıldı. Yarışmacılar Avrupa, Amerika, Asya ve Avusturalya kıtalarından olmak üzere toplamda 20 farklı ülkeden geldiler. Guangzhou’daki şampiyonluk turnuvası, STEAM Eğitim Rüyası Fonu tarafından ödüllendirilen toplam 500.000 RMB kazanan 8 takımı ile sona erdi.

2018 Yılı Yarışma Kategorileri

2018 MakeX Robotik Yarışması, farklı yaş grupları için üç farklı kademeye ayrıldı:

*MakeX Starter – Mavi Gezegen,

*MakeX Mücadelesi – Yıldızlararası Keşif

*MakeX Premier – Kuşatma ve Koruma

Her tema, heyecan verici oyun içeriği, yenilikçi oyun ve kendi hedefini içerdi. 7 Aralık’ta bir alıştırma turlarını takiben tüm takımlar elemelere katıldılar ve yarışmanın bir sonraki aşamasına geçmek için rakipleriyle mücadele ettiler.

MakeX Starter, ilkokul ve ortaokul öğrencileri içindir. Bu seviyede gençler robotların sensörlerini kullanarak kendi kendilerine çalışabilecek şekilde programlarlar. Başka bir deyişle, buradaki amaç robotların tüm görevleri yapmalarını sağlamaktır. Bu seviyedeki eşsiz ittifak rekabet sistemi, yarışmacıların takımlar arası işbirliği stratejileri yapmaları ve bu yeteneklerini ortaya koymalarını sağlamaktadır.

Turnuva alanında yarışmacılar, özgün robotlarını tasarlamak, çalıştırmak ve programlamak için temel mBot kitini kullandılar. Kendi mBot tasarımlarını kullanarak haritadaki ilgili görevleri tamamladılar ve harika performansları sayesinde izleyicilerden alkış topladılar.

Çin’de Türkiye’den Büyük Başarı

2018 Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenen Ülke Finalini sonucunda Çin’deki yarışmaya katılan takımlarımız ödüllerle döndüler.

Bursa ve Adana takımları, Dünya 3.lüğü, Bursa ekibi ayrıca En iyi takım kültürü ödülü ve Ankara ekibimiz: En İyi Takım Kültürü Ödülü, En İyi Takım Koçu Ödülü ve En İyi Dizayn Ödüllerine layık görülürken diğer İstanbul ve Ardahan takımlarımız ise çok iyi yarışmalar çıkartarak ter döktüler.