Geleceğini Tasarla Programı kapsamında düzenlenen Dijital Okuryazarlık Eğitmen Eğitimi, 17-20 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Türkiye’nin tüm bölgelerinden başvuruların kabul edildiği eğitimde, 25 kişilik kontenjan bulunmaktadır. Başvuruların değerlendirilmesinde illerin eğitim ihtiyacı, cinsiyet dengesi ve teknoloji konularına ilgi göz önünde bulundurulacaktır.

Sen de gençlerin teknoloji alanında bilinçlenmesi için gönüllü eğitmen olmak istiyorsan HEMEN BAŞVUR!

Kimler başvuruda bulunabilir? 

  • Sivil toplum kuruluşları, öğrenci kulüpleri, gençlik meclisleri gibi gençlik çalışmalarında bulunan kurumlarda yer alan,
  • Proje gönüllü eğitmeni olma motivasyonuna sahip,
  • 15-30 yaşları arasındaki gençler başvuruda bulunabilir.

Eğitmen eğitiminin detayları nelerdir?

  • Eğitim, yaygın eğitim yöntemleri kullanılarak projenin master eğitmenleri tarafından verilecektir.
  • Katılımcıların ulaşım, konaklama ve yeme-içme masrafları proje tarafından karşılanacaktır.
  • Katılımcıların eğitimin tamamına katılması gerekmektedir.
  • Eğitimin gerçekleşeceği şehir bilgisi sadece başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler ile paylaşılacaktır.

Eğitim müfredatında hangi içerikler yer almaktadır?

Dijital okuryazarlık eğitimi kapsamında internetin geçmişten günümüze yaşadığı tarihsel dönüşümden başlayarak, medyanın nasıl geliştiğini, ne gibi yararlarının ve zararlarının olabileceği, sosyal medyanın nasıl oluştuğu konusunda bilgilendirme içeren bir eğitim verilmektedir. Aynı zamanda eğitim, teknolojinin gelişmesi ile konuşulmaya başlanan dijital okuryazarlık ve dijital vatandaşlık, internet hukuku, dijital bağımlılık kavramlarını da barındırmaktadır. Eğitim kapsamında, gelişen teknoloji göz önünde bulundurularak, bireylerin dijital ortamda güvenli ve bilinçli birer kullanıcı olmaları hedeflenmektedir. 

Gönüllü eğitmenlerin sorumlulukları nelerdir?

Gönüllü eğitmenlerden proje ekibiyle iş birliği içerisinde çalışarak aldıkları eğitmen eğitimi doğrultusunda, yerel eğitimler vermeleri ve bir yıllık dönemde en az 150 kişiye ulaşmaları ve eğitimlerini raporlamaları beklenmektedir. Ayrıca yaşadığı şehirde, projenin eğitim dışı faaliyetlerinin yürütülmesi ve Habitat Derneği / Geleceğini Tasarla Programı savunuculuğunu yapması beklenmektedir. 

Eğitimin hedef grubu?

18 – 30 yaş aralığındaki gençler ve yetişkinler. 

SON BAŞVURU TARİHİ: 8 Ekim 2019 (Saat – 23:59)

Proje Hakkında

Geleceğini Tasarla Programı, genç gönüllülerin kendi bilgi teknolojileri uzmanlığını akran eğitimi yöntemiyle kitlelere yaygınlaştırmayı, online ve yüz yüze eğitimler aracılığıyla gençlerin kişisel gelişimlerini ve kapasitelerini geliştirilmesini desteklemeyi, yeni teknolojilerle ilgili gençler arasındaki farkındalığın arttırılmasını hedeflemektedir. Habitat Derneği ve Microsoft Türkiye ortaklığında yürütülen program kapsamında, gençleri başarılı iş adamları ve girişimcilerle buluşturabilmek amacıyla üniversitelerde “Geleceğini Tasarla” teması ile bilişim ve girişimcilik seminerleri, girişimcilik kampları ve zirveleri gerçekleştirilmektedir. Programda çalışmalar eğitim, girişimcilik ve istihdam olmak üzere 3 ana odakta yürütülmektedir.

Proje hakkında detaylı bilgiye habitatdernegi.org adresinden ulaşabilirsiniz. Dijital Okuryazarlık Eğitmen Eğitimi sürecine dair her türlü sorunuzu bilisim@habitatdernegi.org adresine iletebilirsiniz.