Paramı Yönetebiliyorum Hatıra Korusu

Paramı Yönetebiliyorum Projemiz kapsamında 16 Mart 2019 tarihinde, İzmir’in Kınık ilçesinde proje ortakları ve gönüllülerimizin katılımı ile “Paramı Yönetebiliyorum Hatıra Korusu”nda fidan dikimi etkinliği gerçekleştirdik. Ege Orman Vakfı’nın da destek verdiği etkinliğe “Sevgimiz bir ağaç gibi kök salsın” diyerek 33 farklı ilden, 39 gönüllümüz katılım gösterdi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Visa Türkiye ve 27 bankanın desteğiyle 2009 yılından bu yana yürüttüğümüz Paramı Yönetebiliyorum Projesi’nin 10. yılı ve Türkiye’nin 81 ilinde eğitimlerimiz ile ulaştığımız 1 milyondan fazla kişinin anısına “Paramı Yönetebiliyorum Hatıra Korusu” oluşturduk. Paramı Yönetebiliyorum Projesi’nin 10. yılında kalıcı bir hatıra oluşturmak istediklerini söyleyen Visa Türkiye Kurumsal ve Sosyal Sorumluluk İtibar Yöneticisi Alev Şaman, şu şekilde konuştu:

“Paramı Yönetebiliyorum Projesi olarak hem ailelerin hem de gençlerin bütçe yapmalarını teşvik ediyoruz. Tasarruf yapma ve birikim yapma gibi değerleri alışkanlığa dönüştürmeyi hedefliyoruz. Farklı hedef kitlelere yönelik finansal okuryazarlık eğitimleri veriyoruz. 10 yıldan bu yana yürüttüğümüz proje kapsamında 1 milyon 300 bin kişiye eğitimlerimizi ulaştırdık. Nesilden nesile aktarılacak kalıcı bir iş yapıyoruz. Bu nedenle 10. yılımız için hatıra korusu oluşturmak istedik. Bu anı korusunun da eğitimlerimiz gibi nesilden nesile kalacak bir değer olmasını istiyoruz.”

Paramı Yönetebiliyorum Projesi Eğitim Koordinatörü Fatih Görünü de şunları söyledi:

“Bizler Paramı Yönetebiliyorum Projesi olarak Türkiye’deki finansal okuryazarlık oranının artırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin 81 ilinde bulunan birçok gönüllü eğitmenlerimiz ile ulusalda kalkınma odaklı eğitimler veriyoruz. 10 yıldan bu yana devam eden projemiz ile 1 milyonu aşkın kişinin hayatına dokunduk. Hem bunun bir temsiliyeti hem de sahada emek veren gönüllülerimizin birer tane fidan toprağa vermesi bizleri çok mutlu ediyor. Aile gibi olduğumuz bu projede, 10 yıldır olduğu gibi bundan sonraki süreçte de çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Genco ise konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“350 hektarlık, 65 bin fidanın yer aldığı bir alandayız. Burada önemli olan fidanların Kasım ayından başlayıp Mart ayına kadar dikiminin zamanında yapılması. Bugün sizin de katkılarınız ile burada 500 fidanlık bir hatıra korusu oluşturacağız. Dönemimiz ve geleceğimiz ekonomi. Parayı, ailelerin ve çocuklarımızın iyi yönetmesi gerekiyor. Bu nedenle çok değerli bir çalışma yapıyorsunuz. Bende katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim.”