Proje Hakkında
Sanayi 4.0 dönüşümü için yeni sanayinin akıllı ustalarını yetiştirecek gönüllü eğitmenlerimizi arıyoruz.
Türkiye’nin 4.Sanayi Dönüşümü’ne katkı sağlamak isteyen Türk Telekom, Habitat ve Microsoft bir araya gelerek “Yeni Nesil Gelecek Projesi”ni hayata geçirmiştir.
Nesnelerin interneti 1999 yılında ilk kez kullanılan bir kavram iken bugün internete 10-11 milyar cihazın bağlı olduğu tahmin edilmektedir. (IoT) Nesnelerin interneti “benzersiz bir şekilde adreslenebilir nesnelerin, kendi aralarında oluşturduğu; dünya çapında yaygın bir ağ ve bu ağdaki nesnelerin belirli bir protokol ile birbirleriyle iletişim içinde olmaları” olarak tanımlanmaktadır.
Önümüzdeki dönemde; bilişim sektörünün en çok ihtiyaç duyacağı ve en hızlı gelişim sağlayacağı IoT alanı Türkiye için büyük bir fırsat doğurmaktadır. “Yeni Nesil Gelecek Projesi” yazılım sektörünün büyümesini desteklemek, Türkiye’de yenilik pazarının büyümesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Başvuru Formuna Ulaşmak için Tıklayınız.
Son Başvuru Tarihi: 13 Mart 2018
Kimler Eğitmen Olabilir?
İstanbul, Ankara, Tekirdağ, Düzce, Erzurum, Gaziantep, Adana, Afyon, Trabzon, İzmir, Uşak, Bursa, Aydın, Konya, Kars illerinde ikamet eden;
Sivil toplum kuruluşları, öğrenci kulüpleri, gençlik platformları gibi gençlik çalışmalarında bulunan kurumlarda yer alan ve/veya gönüllü proje eğitmeni olma motivasyonuna sahip, gençlere ve genç yetişkinlere (IoT) Nesnelerin İnterneti eğitimi vermeye hedefli kişilerin eğitmen eğitimine başvurmasını bekliyoruz.
Başvuruda öncelik verilecek kriterler:
 – Anlatabilecek seviyede temel C# bilgi sahibi olmak,
– Arduino / Raspberry Pi gibi sistemler ile çalışmış ya da ilgisi olmak,
– Windows 10 kullanmış olmak (Tercihen Windows 10 IoT Core için temel düzeyde uygulama geliştirmiş olmak)
– Temel elektronik bilgisine sahip olmak, (Sensörler, anahtarlama elemanları)
– Azure ya da diğer bulut servisleri üzerinde temel deneyim sahibi olmak,
Ayrıca herhangi bir  blog ya da gerçekleştirdiğiniz kendin yap projeleriniz var ise referans olarak paylaşabilirsiniz.
Eğitmenlerin sorumlulukları nelerdir?
Gönüllü eğitmenlerden proje ekibiyle iş birliği içerisinde çalışarak aldıkları eğitim içeriğini yerellerinde bulunan meslek liseleri ya da meslek yüksek okullarında eğitim gören öğrencilere vermeleri beklenmektedir. Proje kapsamında bir yıllık dönemde en az 50 gence ulaşmaları ve eğitimlerini raporlamaları beklenmektedir. Ayrıca yaşadığı ilde projenin tanıtım faaliyetlerinin yürütülmesi ve projenin elçiliğini yapması beklenmektedir.
Eğitmen Eğitimi Detayları Nelerdir?
Eğitmen eğitimi, 21 – 25 Mart 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecektir.
Katılımcıların konaklama, yeme içme ve ulaşım masrafları tarafımızdan karşılanacaktır.