fbpx

Geleceği Eşitle

Proje Hakkında

UNICEF ve Habitat Derneği ortaklığıyla yürütülen Geleceği Eşitle Projesi, Türkiye’deki Türk ve Mülteci gençlerin dijital becerilerini artırarak iletişim teknolojileri bilgi seviyelerini, girişimcilik kapasitelerini ve istihdam edilebilirliklerini artırmayı hedeflemektedir.

2021 ve 2022 yıllarında, “Dijital Becerileri Geliştirme Programı” ve “Girişimcilik Destek Programı” olmak üzere iki ana kategoride verilecek olan ücretsiz eğitimlerle desteklenen eğitim programı, 81 ilde gençleri dijital teknolojiler, girişimcilik ve iş bulma konularında desteklemeyi amaçlamaktadır.

Dijital becerilerin gelişimi, girişimcilik veya istihdam sürecindeki en büyük kilometre taşlarından biri olması sebebiyle, dijitalleşen dünyada dijital yetkinliklerini geliştiren bireylerin, kendileri için geçim kaynağı yaratma konusunda daha fazla fırsata ulaşabilecekleri düşünülmektedir. Bu durum, günümüz işgücü piyasasında ve girişimcilik ekosisteminde yer almak isteyen gençler için büyük avantajlar sağlamaktadır.

Habitat Derneği, Geleceği Eşitle Projesi kapsamında, gençlerin kariyerlerine hızlı bir başlangıç yapmalarına veya ilerlemelerine, gelecekteki iş fırsatlarına hazırlanmalarına veya işlerini büyütmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi dijital beceri eğitim programlarından faydalanmaktadır.

Geleceği Eşitle Projesi iki ana kategoride (Dijital Becerileri Geliştirme Programı ve Girişimcilik Destek Programı) çeşitli ücretsiz eğitimler sunmaktadır.

Dijital Becerileri Geliştirme Programı içerisinde; Blockchain Okuryazarlığı, Tasarım Odaklı Düşünme gibi farkındalık eğitimleri, Python, Unity ve UI/UX gibi yazılım uzmanlık eğitimleri ve Kariyer Planlama eğitimleri uygulanmaktadır. Girişimcilik Destek Programı içerisinde ise; GenU Youth Challange, Hızlandırma Programı ve Demo Günü gibi etkinlikler bulunmaktadır.

Proje kapsamında eğitimleri tamamlayan katılımcılara başarı sertifikası verilmektedir.

Geleceği Eşitle
Hedef Grup

Türkiye’de yaşayan 15-24 yaş arası Türk ve Mülteci gençler

Proje Ortakları ve Destekleyiciler

Habitat Derneği, UNICEF

Uygulama Dönemi
Haziran 2021 – Devam ediyor
Müfredat

Dijital Becerileri Geliştirme Programı, Girişimcilik Destek Programı

Proje İlleri

81 il

İletişim