Geleceği Eşitle Projesi Genç Girişimciler Fikir Maratonu – Bootcamp Ankara

Geleceği Eşitle Projesi Genç Girişimciler Fikir Maratonu için Katılımcılarını Arıyor!

Habitat Derneği ve UNICEF ortaklığında yürütülen Geleceği Eşitle Projesi kapsamında Genç Girişimciler Fikir Maratonu düzenliyoruz.   

Sen de “Engelsiz Yaşam,” “Sürdürülebilirlik ve İklim,” “Dijitalleşme ve İnovasyon” konularında sosyal etki odaklı çözüm önerileri geliştirmek istiyorsan, ekibini oluşturup başvurunu yap! 

Genç Girişimciler Fikir Maratonu, dünya çapında 43’ten fazla ülkede GenU Youth Challenge ismiyle düzenlenmektedir. Gençleri eğitim, girişimcilik, istihdam edilebilirlik ve genç katılım konularında yenilikçi çözüm önerileri geliştirmeleri için bir araya getirmeyi amaçlayan Genç Girişimciler Fikir Maratonu, Türkiye’de UNICEF ve Habitat Derneği tarafından Geleceği Eşitle Projesi’nin parçası olarak uygulanan küresel bir etkinliktir. 

Kimler Başvurabilir? 

 • Genç Girişimciler Fikir Maratonu, Türkiye’de yaşayan 15-24 yaş arası Türk ve yabancı uyruklu gençlerin katılımına açıktır. 
 • Başvurular en az 2 en fazla 5 kişilik ekipler halinde yapılmalıdır. (Ekibinizin her üyesi 15-24 yaş aralığında olmalıdır). 
 • “Engelsiz Yaşam,” “Sürdürülebilirlik ve İklim,” “Dijitalleşme ve İnovasyon” konularında yeni bir fikir veya proje üzerinde çalışmaya başlayan takımların başvuruları kabul edilecektir. 
 • Cinsiyet, etnik köken, engellilik, çalışma ve eğitim durumu gözetilmeden her gencin başvurusuna açıktır. 

Genç Girişimciler Fikir Maratonu Aşamaları Nelerdir? 

 1. Aşama: Başvuru Süreci ve Pre-Bootcamp
 2. Aşama: Bootcamp 
 3. Aşama: Ön Jüri Sunumu 
 4. Aşama: Hızlandırıcı Program 
 5. Aşama: Demo Day 
 6. Aşama: Global GenU Youth Challange 

Bootcamp Detayları Nelerdir?  

 • Genç Girişimciler Fikir Maratonu’nun ilk aşaması olan Bootcamp, fiziksel olarak Ankara’da 24-26 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.   
 • Programa katılım ücretsizdir. Katılımcıların program sürecinde konaklama, yeme içme ve ulaşım masrafları programa tam katılım sağlamaları koşulunda tarafımızca karşılanacaktır. 
 • Programa tam zamanlı katılım zorunludur, program sonunda katılım belgesi verilecektir.  

NOT: Son başvuru tarihini takiben gelen tüm başvurular değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirme sürecinde, çevre illerden gelen başvurular önceliklendirilecektir.   

Aşağıdaki durumlarda başvurular kabul edilmeyecektir: 

 • Halihazırda farklı bir kurumdan fon alan fikirler.  
 • Halihazırda kayıtlı bir şirket veya kuruluşu olanlar.   

Bootcamp Programında Neler Var? 

Bootcamp programı kapsamında ekipler, “Temel Girişimcilik,” “Tasarım Odaklı Düşünme,” “Yalın Kanvas,” “Engelsiz Yaşam, Sürdürülebilirlik ve İklim, Dijitalleşme ve İnovasyon” konularına dair iyi uygulama örnekleri ile “Sunum Hazırlama” ve “Sunum Teknikleri” konularında eğitim alacak ve mentorluk desteğinden yararlanacaklardır. Gençleri bir araya getirirken kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu bileşenlerini de sürece dahil eden Genç Girişimciler Fikir Maratonu kapsamında ülke çapında dereceye giren ilk iki takım, Global GenU Youth Challenge’a katılma şansı elde edecektir.  Düzenlenen tüm Bootcamp’lerin sonunda gerçekleştirilecek ön jüri sunumlarının ardından belirlenecek takımlar Hızlandırıcı Programa katılmaya hak kazanacaktır. 

Hızlandırıcı Program 

Ön jüri tarafından belirlenen takımlar Hızlandırıcı Program’da, eğitimlere katılacak ve mentorluk desteği alacaktır.  

Demo Day 

Hızlandırıcı Programın sonunda, yatırımcılar ve girişimcilik ekosistemi aktörlerinin katılımı ile Demo Day gerçekleştirilecektir. Jürinin seçimiyle belirlenecek 5 fikre hibe desteği verilecektir.   

Önemli Notlar: 

 • Ekipte yer alan her üyenin, programın tamamına eksiksiz katılması zorunludur.  
 • Seçilen takımlara ayrıntılı uygulama takvimi ve uygulama programı aktarılacaktır.   
 • Global GenU Youth Challange’a katılmaya hak kazanan 2 ekibin yarışmanın sonuna kadar tüm süreçlere katılmayı taahhüt etmeleri gerekmektedir.  
 • Etkinlikler fiziksel olarak gerçekleştirilecektir.   
 • Son başvuru tarihinden sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.   

Ankara Bootcamp Tarihi: 24-26 Mayıs 2024 

Son Başvuru Tarihi: 19 Mayıs 2024 saat 23:59 

Genç Girişimciler Fikir Maratonu’na dair her türlü sorunuzun cevabını almak için gelecegiesitle@habitatdernegi.org adresine e-posta atabilirsiniz.   

Benzer Yazılar