Girişimcilik Dünya Kupası (EWC) Türkiye Ulusal Finali Gerçekleşti

[vc_row][vc_column][vc_tta_tabs][vc_tta_section title=”Türkçe” tab_id=”1602062276029-4f15dea8-e405″][vc_column_text animation_delay=”0″]Habitat Derneği Ulusal Organizatörlüğünde Türkiye’de gerçekleşen Girişimcilik Dünya Kupası yarışmasının ulusal finalinde birinciliği Whole Surplas takımı göğüslerken ikinciliği SensHero takımı üstlendi.

Whole Surplus, müşterilerinin tüm fazla stoklarını tek bir dijital platformdan yönetmelerini sağlayan bir girişim.
SensHero Predictive Maintenance Cloud Services, üretim hattını bozabilecek ve verimliliği düşürebilecek makinelerde eksiklikleri bulmayı hedefliyor.

Birinci olan finalist Whole Surplas EWC 100’de yarışmaya hak kazandı. İkinci seçilen Sendhero ekibi ise Accelerator II. etabına katılacak. Burada seçilirlerse EWC 100’e girme hakkı kazanacaklar. EWC 100 e giren her girişim 800 dolarlık ayni yardım alıyor. Accelerate II etabını geçen geçen girişimler ise 100 dolarlık ayni yardım alacak.

18 Ağustos günü Habitat Derneği Youtube kanalından canlı olarak gerçekleştirilen sunumların ardından Türkiye’yi globalde temsil edecek girişimler, Ulusal Final Jürileri Silk and Cashmere CEO’su Ferhat Zamanpur, Insider Kurucu Ortak ve CEO’su Hande Çilingir, Yemek Sepeti Kurucu Ortağı ve CEO’su Nevzat Aydın, Alarko Holding Stratejik Planlama Müdürü ve BAU Öğretim Görevlisi Tal Garih, Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın Özalp tarafından belirlendi.

EWC Türkiye Finali kazananları Fazla Gıda ve SensHero ekipleri tüm dünyada ilk 100’e girmeyi başardı. 1 Milyon Dolar nakit ve diğer milyonlarca dolarlık hizmet ve destek paketini kazanmak için Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (KAUST) tarafından düzenlenen hazırlık kampına katılacak. Ve sunum toplamda 1M dolarlık ödül için yarışacak. Finali izlemek için kayıt yaptırabilirsiniz.

Entrepreneurship World Cup (EWC) potansiyel yatırımları büyük yatırımcı sunumlarıyla, online eğitim, mentorluk ve para ödülü gibi fırsatlarla birlikte global bir platforma erişimle birleştiriyor.

EWC Ulusal Yarışması bu yıl Türkiye’de Habitat Derneği Ulusal Organizatörlüğünde gerçekleştirildi. Girişimcilik Dünya Kupası (EWC) 200 ülkeden 150.000’den fazla yarışmacının Girişimcilik Dünya Kupası’na katılımıyla gerçekleşti.

Organizatörler Hakkında:

Habitat Derneği Hakkında

Habitat, dijitalleşen dünya ile uyumlu, sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen güçlü ortaklıklar temelinde toplumun tüm kesimlerine yönelik kapasite geliştirici ve sosyal etki odaklı projeler geliştiren bir STK’dır. Habitat, global girişimcilik ekosistemi ile Türkiye ekosistemini uyumlu hale getirme ve girişimcilik kültürünü ve zihniyeti geliştirmeyi, ekosistem, dinamiklerine ilişkin anlayışın derinleştirilmesini, girişimcilik politikalarının üretilmesini destekler. Türkiye’de gelecek vaat eden girişimcileri belirleyerek finansmana ve diğer destek mekanizmalarına erişimini kolaylaştırır. Girişimcilik algısının gelişimini, yenilikçi fikir üretiminin artışını ve sürdürülebilir iş modellerinin yapılandırılmasını hedefler. Aynı zamanda girişimcilerin mentor ve yatırımcılar ile buluşmasında aracı olur, projeler dahilinde kuruluş ve geliştirme hibeleri sağlar.

 

Misk Global Forumu Hakkında

Misk Global Forum (MGF), Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman tarafından Suudi gençliğini keşfetmek, geliştirmek ve gelecekteki ekonomide aktif katılımcılar haline gelmeleri için güçlendirmek amacıyla kurulan kar amacı gütmeyen bir hayır vakfı olan Misk Vakfı’nın amiral gemisi uluslararası platformudur. MGF, 2016’daki lansmanından bu yana, Misk’in misyonunu dünya çapındaki gençlere genişletti. MGF, uluslararası etkinlikler, araştırmalar ve küresel girişimler aracılığıyla, gelişmekte olan ve köklü liderleri, yenilikçileri ve yaratıcıları değişimin zorluğunun üstesinden gelmenin yollarını keşfetmek, deneyimlemek ve denemek için bir araya getirir. MGF, faaliyetlerinde üç temel alana odaklanmaktadır: gelecekteki ekonomi için beceriler; girişimcilik ve istihdam; ve aktif küresel vatandaşlık.

Global Entrepreneurship Network Hakkında

Global Entrepreneurship Network, 170 ülkede, herhangi birinin herhangi bir yerde bir iş kurmasını ve büyütmesini kolaylaştırmayı amaçlayan bir proje ve program platformu işletmektedir. GEN, girişimciler, yatırımcılar, araştırmacılar, politika yapıcılar ve girişimci destek kuruluşları arasında daha derin sınır ötesi işbirliğini ve girişimleri teşvik ederek, istihdam yaratan, yeniliği hızlandıran ve ekonomik büyümeyi güçlendiren daha sağlıklı girişimcilik ekosistemlerini beslemek için çalışıyor.

 

Global Education & Leadership Foundation Hakkında

Global Education & Leadership Foundation (tGELF), kökleri etik ve fedakarlık değerlerine dayanan ve eylem için önyargılı bireylerde liderlik becerilerini belirlemeyi ve geliştirmeyi amaçlayan bir kar amacı gütmeyen kuruluştur. tGELF resmi olarak 2008 yılında dönemin Hindistan Başbakanı Dr. Manmohan Singh tarafından açıldı. Son on yılda, tGELF’in etik liderlik ve girişimcilikle ilgili amiral gemisi okul müfredatı, Hindistan’daki sadece altı okuldan, 14 ülkede 3 milyondan fazla öğrenciye dokunan 3000’den fazla okula genişledi. tGELF’in geleceğin liderleri ve değişim yapıcılarından oluşan topluluğu, 500 milyondan fazla insanın hayatını toplu olarak etkileyen ve hükümetlerden, hayırseverlerden, şirketlerden ve çok taraflılardan BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için 6,38 milyar doları aşan taahhütleri artıran çok sayıda yüksek etkili proje üstlendi.

Web sitesi: http://www.tgelf.org

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”English” tab_id=”1602062276054-71613a67-0fe0″][vc_column_text animation_delay=”0″]The Entrepreneurship World Cup (EWC) organizers have announced that the competition’s top 100 startups from around the world – ‘the EWC 100’ – have been selected to compete in the EWC Global Finals that are taking place at the Misk Global Forum from October, 18-20.

The EWC is one of the world’s largest and most diverse pitch competition and support programs for the next generation of entrepreneurs – with 175,000 entrants applying from 200 countries (up from 102,000 entrants from 187 countries for the EWC 2019).

The EWC is hosted by the Misk Global Forum, Global Entrepreneurship Networkand The Global Education & Leadership Foundation. It is supported by a range of global partners including GSVlabs, Entrepreneurs’ Organization, TechCrunch, the King Abdullah University of Science and Technology, WebCongress, Endeavor and the organizations who hosted the EWC National Finals.

The EWC 100 includes 10 idea stage, 62 early stage and 28 growth stage startups. Collectively, they have already raised more than US$52 million in funding. The most common sectors represented are Big Data/AI, Health and Wellness, Saas/Enterprise Software, Mobile, Foodtech and Agtech, Manufacturing and Infrastructure, Cleantech, Energy and Sustainability, Fintech, IOT, Blockchain, Edtech/Learning and Talent.

The EWC 100 are based in a wide variety of countries. The regional break down of the EWC 100 is: Africa (10), Asia (35), Europe (17), Middle East (8), North America (13), Oceania (2) and South America (15).

The EWC 100 will be competing at the global finals for a share of US$1 million in cash prizes – US$500,000 for first place, $250,000 for second place and $100,000 for third place. In addition, a cash prize of US$50,000 will be awarded to one top scoring startup from each of the following categories: idea stage, early stage and growth stage. There is also a new social entrepreneurship category for this year’s competition. Each of the EWC 100 startup finalists will also receive a package of in-kind services valued at US$850,000.

Prior to the Global Finals, the EWC 100 attended a virtual bootcamp hosted by the King Abdullah University of Science and Technology’s Entrepreneurship Center, with experts on hand to help them hone their business and pitching skills.

Over a thousand startups pitched at 65 national finals held across six continents during 2020, organized and judged by organizations from the local entrepreneurship ecosystem. Most of the events were held virtually, due to COVID-19.

A global audience will be able to watch the global finals live or view summary videos and short clips of individual pitches. There will be virtual meeting rooms for the audience to meet the competitors and a special mechanism for investors to engage with them directly.

All 175,000 global participants gained access to free training materials from experienced mentors and US$25,000 worth of perks from dozens of partners including Zoom, Amazon Web Services and Shopify. Already, more than US$3.5 million worth of perks have been claimed by EWC 2020 contestants.

Abdulrahman Al-Suhaymi, who leads the EWC and entrepreneurship programs at Misk said, “I like to think there are three ‘Cs’ of entrepreneurship that we’ve brought to the EWC. The first is competition –big prizes and a challenging pitch format with high profile judges that ensures contestants are at the top of their game. At the EWC, we think that the other 2 ‘Cs’ are cooperation and community; and they are just as important. Every entrepreneur I have met tells me about the importance of the ecosystem for taking their individual spark of innovation to the next stage. So every EWC participant has opportunities to collaborate with, learn from and contribute to a supportive global community. I’m really excited to see such a high quality of global finalists this year, and I wish them the best of luck.”

Jonathan Ortmans, President of the Global Entrepreneurship Network said, “Entrepreneurs are leaders in times of disruption, and they are critically important now as every industry looks to pivot out of this global pandemic. There are no borders on earth for viruses – but the same is also true for ideas and innovation – making us especially proud to see entrepreneurs from 200 countries participate in the Entrepreneurship World Cup. These 100 finalists are the best and brightest of the bunch and will help us build back our jobs and economies even stronger.”

Shiv Khemka, Executive Chairman of The Global Education & Leadership Foundation said, “In response to this year’s unique challenges caused by the COVID-19 global pandemic, the EWC community came together to provide a platform to inspire job creation and innovation. Along the journey, we found 100 of the most innovative and promising solutions from our ecosystem, and we look forward to introducing these ideas to the world during the Global Finals.”[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_tabs][/vc_column][/vc_row]

Benzer Yazılar