Habitat Derneği’nin Yeni Öğrenme Merkezi Dijital Kampüs’ün İlk Etkinliği Yaz Programı Başladı

[vc_row][vc_column][vc_tta_tabs][vc_tta_section title=”Türkçe” tab_id=”1602065764697-7097c429-415d”][vc_column_text animation_delay=”0″]Habitat Derneği’nin yeni öğrenme merkezi Dijital Kampüs ’ün ilk etkinliği olan Yaz Programı, ortaklar paneli ile dün başladı. Teknoloji, dijital pazarlama, girişimcilik odağında düzenlenen eğitim ve atölyelerin yapılacağı program 1 ve 15 Eylül 2020 tarihleri arasında online olarak gerçekleşecek. 50 üniversite ve 15 liseden öğrencinin katıldığı etkinlikte, katılımcıların teknoloji becerilerini geliştirerek yaratıcı fikirlerin hayata geçmesini hedefliyor. Program sonunda başarı gösteren katılımcılara Habitat, Insider, Facebook ve Microsoft’un desteklediği başarı belgesi verilecektir. 

Habitat’ın bir akademisini kurma fikri ile yola çıkıp sonrasında bu fikri Dijital Kampüs’e çevirdiklerini belirten Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, içinde bulunduğumuz “yeni normal” denilen bu kavramın önümüzdeki dönemde online eğitim ve çalışmaları kurumsal bir hale getireceğini söyledi. Hazır konuşmasına şöyle devam etti: 

“Dijital Kampüs Programı Habitat’ın Dijital Dönüşüm Programı tarafından düzenlenen bir etkinlik. Dijital Kampüs, fiziki ortamda yapacağımız etkinlikleri bir üniversite kampüsü gibi fakat bunu online olarak tasarlayarak ve öğrenci kulüplerini de online olarak dahil ederek tasarladığımız bir çalışma. Hayatı dijital ortama taşıyabilir miyiz fikri ile ortaya çıkan bu etkinliğe çok fazla başvuru aldık. Fakat daha iyi bir iş ortaya çıkarmak için 50 üniversite ve 15 liseden katılımcı ile sınırlı tutmak zorunda kaldık. 15 gün sürecek ve çeşitli eğitim ve atölye çalışmaları ile yeni fikirlerin filizleneceği güzel bir etkinlik olmasını umuyorum. Bu güzel fikirleri geliştiren katılımcılarımızın daha sonra çeşitli staj programlarına dâhil olmalarını diliyorum.”

Yaklaşık dört beş aydır çok ciddi bir krizle boğuştuğumuzu ve bu krizin sadece sağlık krizinden ziyade ekonomik ve sosyal bir kriz olduğunu söyleyen Microsoft Türkiye Sosyal Sorumluluk Programı Müdürü Mehmet Can Irhan, iş hayatında da çok ciddi şeyleri değiştirdiğini ve dönüştürdüğünü belirtti. Mehmet Can Irhan konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Habitat Derneği ile birlikte uzun yıllardır yürüttüğümüz Geleceğini Tasarla Programı dünyadaki teknolojik gelişmeleri göz önünde bulundurarak sürekli ihtiyaç ve dönüşümlere bağlı olarak gelişiyor. Dijital okuryazarlığı bilmemiz için illa yazılımcı veya geliştirici olmamıza gerek yok. Hepimizin aynı yazı yazmak gibi bilmek zorunda olduğu bir alan. Bu yaklaşımla düzenlediğimiz her etkinlik ve eğitim doğrudan o günün ihtiyaçlarına yönelik hazırlandı. Pandemi dönemiyle birlikte artık hepimiz iş yapmak için bilgisayar başına oturup çok iyi bir dijital okuryazarlığa sahip olmamız gerekiyor. Hangi programı nasıl kullanacağımıza, kullandığımız programla neler üreteceğimizi bilip ve bunları da çok iyi bir şekilde yapabiliyor olmamız gerekiyor. Aynı zamanda motivasyonumuzu kazanabilmemiz için de gerçekten sevdiğimiz ve çözmek istediğimiz bir alanda çalışmamızın doğru olduğunu düşünüyorum. 

Pandemi döneminde e-ticaret ve belli sektörlerde önemli değişimlerin yaşandığını ifade eden Insider VP of Global Marketing’den Merve Nazlıoğlu, bu dönem kendini geliştirmek isteyen kişiler ve firmalar için büyük bir fırsat olduğunu ve bu konuda azim gösterenlerin kazandığını söyledi. Merve Nazlıoğlu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: 

“Insider, pazarlama uzmanlarının mobil, web ve aplikasyonlarda kişiselleştirilmiş teknoloji sunumları sağlayan bir teknoloji platformu. Aynı zamanda bu çalışmalarımızı yapay zekâ ile destekliyoruz. Bu dönemde başta teknoloji olmak üzere farklı alanlarda kendini geliştiren ekiplerin güçlü çıktığını düşünüyorum. Çünkü yetkinlikleri geliştirmek ve gelecek vizyonunu oluşturmak çok önemli. Baktığımızda bugüne kadar iş hayatında başarılı olan insanların en çok çalışan insanlar olduğunu görüyoruz. Insider’ı bugüne kadar getiren gücün de hiçbir zaman vazgeçmemek ve çok çalışmak olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.” 

Türkiye’deki insanların, toplulukların ve işletmelerin dijitalleşmeleri sürecinde onlara ihtiyaç duydukları kaynakları, eğitimleri ve becerileri sunmak için uzun zamandır birçok çalışmaya imza attıklarını dile getiren Facebook Türkiye Kamu Politikaları Departmanı Başkanı Çağatay Pekyörür, sözlerine şöyle devam etti: “Bu doğrultuda birlikte Kontrol Bende ve Sınırları Aşan KOBİ’ler gibi önemli iş birliklerine imza attığımız Habitat Derneği en büyük ortaklarımızdan biri oldu ve olmaya devam ediyor. Pandemi süreci ile birlikte dijital alandaki varlığımızın ve dijital okuryazarlığın belki de daha önce hiç olmadığı kadar önemli olduğu bu dönemde Dijital Kampüs Programı’nın ülkemizin dijitalleşmesine büyük katkıda bulunacağına inanıyor ve bu projede Habitat’ı desteklemekten mutluluk duyuyoruz.”[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”English” tab_id=”1602065764723-aa2e8b5f-1c85″][vc_column_text animation_delay=”0″]Summer Program of Digital Campus, Habitat Association’s New Learning Center’s First Program Has Started

Summer Program of Digital Campus, Habitat Association’s new learning center, started off yesterday with partners’ panel. The program will be conducted online between September 1-15 2020 with workshops and training focusing on Technology, digital marketing and entrepreneurship. With 50 college students and 15 high school students, the program aims to develop technology skills of participants and realization of creative ideas. At the end of the program, a certificate of achievement supported by Habitat, Insider, Facebook and Microsoft will be provided to outstanding participants.

Habitat Association’s Chair, Sezai Hazır stated that the idea of establishing Habitat’s academy evolved into Digital Campus and “new normal” will transform online training and events into a more permanent method. Mr. Hazır continued:

“Digital Campus Program is an event organized by Digital Transformation Program. Digital Campus is like a college campus where you can design online events which usually take place in a physical environment involving university clubs as well. This idea flourished when we thought if it would be possible to carry our life online, and we received a lot of applications for it. In order to do a better job, we decided to limit our participants to 50 college and 15 high school students. I hope it would be a successful event where new ideas will blossom with various training and workshops for 15 days. I wish that these participants with these ideas will land internship opportunities.

Mehmet Can İrhan, Microsoft Turkey Philanthropies Lead stated that for the past 4-5 months, we have been dealing with a serious crisis, which is not only health related but also economic and social. He also added that it caused drastic changes and transformation in professional life. He also mentioned:

“Design Your Future Program that we have been implementing with Habitat Association for a long period of time keeps developing depending on technological changes, needs and transformation. You do not need to be a software developer in order to know digital literacy. It is an area where we all have to know, just like literacy. With this approach, all training and events we organize are prepared based on the current needs. With the pandemic, now we all have to sit in front of a computer and have a good level of digital literacy to work. We have to know which program to use and how to use it in the best way possible. At the same time, in order to keep our motivation, I think it is important to work in an area where we love and want to create a solution.

Merve Nazlıoğlu, Insider VP of Global Marketing, stated that e-commerce and some sectors faced important chances during the pandemic and added that this period is an opportunity for people who want to develop their skills and the ones that are determined would win. She continued: 

“Insider is a technology platform where marketing experts can present personalized technological presentations on mobile, web and applications. We also support our work with artificial intelligence. I think teams who can develop their skills in different areas, especially in technology, stand out during this period. It is very important to hone competencies and establish a vision for the future. When we look at it, we see that people who are most successful at work are the hard workers. I can easily say that the power that brought Insider to today is never giving up and working hard.

Çağatay Pekyörür, Head of Public Policy, Turkey at Facebook mentioned that they have been working for a long time to provide resources, training and skills necessary for digitalization of enterprises and the society and succeeded in different activities. He also added: “In this scope, Habitat Association has been and will be one of our biggest partners especially considering our significant work in “Kontrol Bende” and “Sınırları Aşan Kobiler” projects. With the pandemic, our digital identity and digital literacy became important, maybe even more than before and I believe Digital Campus Program will have a huge contribution in digitalization of our society. We are happy to support Habitat in this project.[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_tabs][/vc_column][/vc_row]

Benzer Yazılar