Hour Of Code 2018

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Habitat Derneği olarak Bilgi ve İletişim Teknolojileri Programımız aracılığı ile tüm toplum kesimlerinin bilgiye erişimini kolaylaştırmayı ve ülkemizin bilişimle kalkınma vizyonunu desteklemeyi amaçlıyoruz. Bu temel amacımız doğrultusunda; Türkiye’nin 81 ilinde sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, üniversiteler ve uluslararası kuruluşlar ortaklığında çalışmalarımızı aynı heyecanla gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Özellikle teknoloji alanındaki hızlı dönüşüme ve gelişen yeni kavramlara karşı toplumun kısa sürede ayak uydurabilmesine destek vermek, bilişim çalışmalarımızı gerçekleştirirken ki önceliklerimiz arasında yer alıyor. Ülkemizin küresel rekabet edebilirliğine katkı koymak amacıyla bilişim alanında yeni gelişen kavramları sıkı bir şekilde takip ediyor ve toplumun teknoloji alanında dönüşümüne yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Çocukların ve gençlerin tüketici bir yapıdan çıkarak üretici bir hale gelmesini hedefliyoruz. Bu vizyonumuz doğrultusunda sizinle “Hour Of Code” isminde desteklediğimiz uluslararası bir kampanyanın bilgisini paylaşmak istiyoruz.

Hour of Code Kampanyası Nedir?

Günümüzde “kod okuryazarlığı” önemli bir kavram olarak öne çıkıyor. Kod yazmanın inovatif düşünmeyi ve girişimciliği teşvik ettiğine inanan global code.org girişimi tüm dünyada herkesi kod yazmaya davet eden ve cesaretlendiren çeşitli etkinlikler düzenlenmesine öncülük ediyor. Bu amaç ile öncülük ettiği etkinliklerden bir tanesi de Hour of Code Kampanyası.

Hour of Code Kampanyası her sene olduğu gibi bu sene de “Bilgisayar Bilimleri Haftasında”, 3-9 Aralık 2018 tarihleri arasında tüm dünyada eş zamanlı olarak uygulanacaktır. Biz de Habitat olarak küresel çaptaki bu kampanyayı çeşitli etkinliklerle desteklemek istiyoruz.

Nasıl Destek Olabilirsiniz / Neler Yapabilirsiniz?

Bu amaçla siz de yerellerinizde 3 – 9 Aralık 2018 tarihleri arasında etkinlik düzenleyerek kampanyaya destek olabilirsiniz.

Etkinliği düzenlerken;

  • Okullarda Hour of Code hakkında başvurunuzu yaptıktan sonra sizlerle paylaşacağımız bilgilendirici sunumu yapabilirsiniz.
  • code.org sitesindeki online eğitim içeriklerini kullanarak okullardaki çocuklara kodlama deneyimi yaşamalarına öncülük edebilir, bir saatlik kodlama workshopları düzenleyebilirsiniz.
  • Kodlamanın temeli konusunda kendi kurumlarınıza ya da yerel paydaşlarınıza yönelik bilgilendirici yerel eğitimler düzenleyebilirsiniz. Bu kapsamda; KODU Game Lab, Minecraft ve Scratch eğitim müfredatlarını da uygulayabilirsiniz.
  • Kodlama haftasında gerçekleştireceğiniz etkinlikleri #habitatheryerde ve #kodlamasaati veya #HourOfCode etiketleri ile sosyal medyada paylaşınız.

İlgili bilgilendirici siteler: hourofcode.com/tr |  code.org  |  csedweek.org

 

Küresel çaptaki bu kampanyaya destek vermek için aşağıdaki başvuru formunu doldurup bize materyal talebinde bulunabilirsiniz.

Başvurunuzu yapmak için tıklayınız.

Son Başvuru tarihi: 29 Kasım 2018

Sorularınız için  bilisim@habitatdernegi.org maili üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Benzer Yazılar