ICC Girişimcilik Merkezi İstanbul Bölge Ofisi Facebook İstasyon’a Ortak Oluyor

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ve ICC Türkiye Milli Komitesi tarafından kurulan “ICC Girişimcilik Merkezi İstanbul Bölge Ofisi, 24 Şubat 2020 tarihinde Facebook İstasyon’da gerçekleşen imza töreniyle Facebook, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Habitat Derneği ortaklığında 2019 yılında açılan Facebook İstasyon’a ortak oldu. Bu ortaklık kapsamında ICC Türkiye, Facebook İstasyon’da Türkiye’deki işletmelerin sınır ötesi pazarlara erişmelerine ve ihracat alanına odaklanan çeşitli eğitimler ve programlar düzenleyecek.

Facebook İstasyon’da gerçekleştirilen etkinlik, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, TOBB ve ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, ICC Genel Sekreteri John Denton ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır‘ın konuşmalarıyla başladı. Ardından Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, TOBB ve ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ve ICC Genel Sekreteri John Denton’un katıldığı tören ile ortaklık için imzalar atıldı. ICC Türkiye, Facebook’un Türkiye’deki ilk topluluk merkezi olan Facebook İstasyon’a dahil olmasıyla birlikte yeni dönemde Türkiye’deki işletmelerin sınır ötesi pazarlara erişmelerine ve ihracat alanına odaklanan çeşitli eğitimler ile programlar düzenleyecek. TOBB, ICC ve ICC Türkiye Milli Komitesi arasında Türkiye ve bölgede girişimcilik faaliyetlerinin geliştirilmesine ilişkin imzalanan iş birliği anlaşmasının ardından İstanbul’un girişimcilik dünyası içindeki yerine odaklanan iki panel düzenlendi.

Açılış konuşmasını yapan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, şunları dile getirdi:

“Ticaret Bakanlığı olarak ülkemizdeki işletmelerin kendilerini dijital okuryazarlık alanında geliştirmelerini destekliyoruz. Her biri kendi alanında oldukça değerli bu dört kurumun ortaklığının, özellikle küçük ve orta ölçekteki işletmelere ve ülkemizin ekonomisine pozitif katkısı olacaktır.”

TOBB olarak 12 Eylül’de Facebook ve Habitat iş birliğiyle bizzat açılışını gerçekleştirdikleri Facebook İstasyon’un ortaklığına ICC’yi katmaktan duydukları heyecanı dile getiren TOBB ve ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ise şöyle konuştu:

“Türkiye’de KOBİ‘ler dijital platformlar üzerinden gittikçe artan artan bir hacimde ihracat yapmakta. Bu kapsamda, ICC’nin bu ortaklığa katılımını çok değerli görüyor, hep beraber sunacağımız programların topluluk merkezimizde dijital okur-yazarlık alanında eğitim gören KOBİ’lere yurtdışına açılmalarında bir köprü görevi görmesini umut ediyoruz.”

Facebook’un Türkiye’deki insanların, toplulukların ve KOBİ‘lerin dijital becerilerini artırarak başarılı olmalarına yardımcı olma misyonunun altını çizen Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş da, sözlerine şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz Eylül ayında Türkiye’de açtığımız ilk topluluk merkezimiz Facebook İstasyon ile en öncelikli hedeflerimizden biri, ülkemizdeki KOBİ’lerin dijital becerilere erişerek uluslararası pazarlara ve müşterilere ulaşmalarına, satışlarını artırmalarına, büyümelerine ve daha fazla insan işe alarak topluluklarını güçlendirmelerine yardımcı olmaktı. Bu hedefle, topluluk merkezimiz faaliyete geçtiğinden bu yana ülkemizdeki işletmelerin -ve özellikle KOBİ’lerin- dijitalleşmesine odaklanan bir dizi farklı eğitim programı düzenliyoruz. Şimdi de, ICC Girişimcilik Merkezi İstanbul Bölge Ofisi ortaklığıyla ülke sınırlarını aşmak isteyen KOBİ’lerimize dijital eğitimin yanı sıra dış ticaret, hukuk, dijital ekonomi, fikri mülkiyet, rekabet gibi çok çeşitli alanlarda yardımcı olabileceğimiz için çok mutluyuz.”

ICC Genel Sekreteri John Denton’da, ICC’nin temel hedeflerinden birinin şirketlerin eşit koşullara, bağlantılara ve yetilere ulaşmalarına yardımcı olmak olduğunu ve bu ortaklık ile özellikle dijital okur-yazarlık ve ihracat alanlarında Türkiye’deki KOBİ‘lerin gelişimlerine katkıda bulunacak olmaktan büyük heyecan duyduklarını ifade etti.

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ise şöyle konuştu:

“Facebook İstasyon’un açılışından bu yana Türkiye’deki KOBİ‘lerin ihracat alanında kendilerini geliştirmeleri ve sınırlarını aşmaları için farklı programlar ve ortaklıklar düzenliyoruz. ICC’nin Facebook, TOBB ve Habitat ortaklığına katılmasıyla topluluk merkezimizi ziyaret eden KOBİ’lerin yurt dışında işlerini büyüteceklerine inanıyorum.”[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Benzer Yazılar