İş Hayatına Turuncu Destek Projesi ve Kahramanmaraş Turuncu Ofis’e Başvurular Başladı!

ING Türkiye ve Habitat Derneği iş birliği ile “İş Hayatına Turuncu Destek Projesi” kapsamında Kahramanmaraş’ta deprem sonrası kalkınmaya destek sağlanması amaçlanıyor. Bu kapsamda ING Türkiye, Kahramanmaraş Operasyon ve Çağrı Merkezi binasında “Kahramanmaraş Turuncu Ofis” adında bir ortak çalışma alanı açıyor.

İş Hayatına Turuncu Destek Projesinin iki temel amacı bulunuyor.

Kahramanmaraş Turuncu Ofis ile depremden etkilenen, çalışma ofisi olmayan girişimciler, girişimci adayları, kadınlar, kadın kooperatifleri ve öğrenciler için ortak bir çalışma alanı oluşturuluyor. Bu ofis ile bölgesel kalkınmaya destek olmak ve dolaylı olarak yeni istihdam olanakların oluşmasını desteklemek amaçlanıyor.

Habitat Derneği liderliğinde girişimciler, girişimci adayları, kooperatifler ve öğrenciler için eğitim ve kapasite geliştirme programları bu ofiste düzenlenerek, hedef kitleye yeni nesil yetkinlikler kazandırmak, iş dünyasında rekabet edebilmelerini sağlamak, afet sonrası girişimciliği teşvik etmek ve kalkınmayı desteklemek hedefleniyor.

Projeye başvuruda bulunarak;

  • Kahramanmaraş Turuncu Ofis ortak çalışma alanından yararlanabilir,
  • Habitat Derneği, eğitim ve kapasite geliştirme programlarından faydalanabilirsiniz.

Son Başvuru Tarihi: 31MART 2024

Kimler Başvurabilir?

Projeye öncelikli olarak Kahramanmaraş’ta afet bölgesinde bulunup; çalışma ihtiyacında olanlar, girişimci adayları, girişimciler ve KOBİ’ler, ofisi zarar görenler, uzaktan çalışanlar, kooperatifler ve sivil toplum kuruluşları iş fikirleri ile başvuru yapabilir.

Proje yararlanıcıları; öğrenim durumu, çalışma alanı ihtiyacı, işletmeye sahip olup olmadığı, işletme büyüklüğü ve faaliyet gösterdiği sektör, depremden etkilenme durumları ve toparlanma planları, varsa iş fikri ve iş fikrinin bulunduğu alan (afet yönetimi / sürdürülebilirlik ve dayanıklılık/yeşil ekonomi /üretim ve istihdam/sosyal girişimcilik), hedef pazar, pazarlama stratejileri ve ekip büyüklüğü kriterlerine göre belirlenecektir.

Başvuru formunu dikkatle dolduran başvuru sahipleri, Habitat Derneği’nden alacakları geri dönüşü bekleyebilir. Başvuru dönemi sona erdiğinde değerlendirme sonucu e-posta ve telefon ile sizlere bildirilecektir.

Hangi İmkanlar Sağlanıyor?

  • Girişimciler ve girişimci adayları için ürün ve iş geliştirme eğitimleri düzenlenecektir.
  • Uzman ve mentorlerle bir araya gelerek iş fikirleri için gelişim ortamı sağlanacaktır.
  •  Kahramanmaraş Turuncu Ofis’te program süresince açık ofis alanı ve toplantı odası kullanım imkanı sağlanacaktır.
  •  İlham veren başarılı girişimciler ile networking aktiviteleri gerçekleştirilecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Programa katılım ücretli mi?

Hayır, Kahramanmaraş Turuncu Ofis’e başvurmak için herhangi bir katılım ücreti talep edilmiyor.

Program sonucunda yatırım yapıyor musunuz?

Program sonunda herhangi bir yatırım yapılmıyor. Kahramanmaraş Turuncu Ofis; depremden etkilenen, çalışma ofisi olmayan girişimciler, girişimci adayları, kadınlar, kadın kooperatifleri için ortak bir çalışma alanı oluşturuluyor. Girişimlerin kurumlar ile iş birliği yapabilmesi, girişimini başarılı bir şekilde yönetebilmesi ve büyütebilmesi için gerekli yeteneklerin kazandırılmasını hedeflemektedir.

Programa her sektörden başvuru yapılabilir mi?

Evet, sektör ayrımı yapmadan; başvuru kriterlerini sağlayan başvurular değerlendirilecektir.

Başvuru tamamlandıktan sonra süreç nasıl ilerliyor?

Başvurular, süreç tamamlandıktan sonra Habitat Derneği tarafından incelenecek. Ön elemeyi geçip kısa listeye kalan girişimler online mülakata davet edilecek. Mülakat aşamasını başarı ile geçen girişimler programa davet edilecekler. Eğitim takvimi ve açık ofis ortak alan çalışma esasları sizlerle paylaşılacaktır.

Program içi faaliyetler/eğitimler hangi ortamda gerçekleştirilecek?

Program içinde gerçekleştirilecek eğitim, networking, mentorlük, değerlendirme toplantısı gibi etkinlikler hem çevrimiçi hem de fiziksel ortamda Kahramanmaraş Turuncu Ofis’te gerçekleştirilecek. Açık ofis alanı olarak Kahramanmaraş Turuncu Ofis kullanılacaktır.

Program içi eğitimlere katılım zorunluluğu var mıdır?

Programdan maksimum verimin alınabilmesi için eğitimlere katılmak çok önemli, bu sebeple girişimcilerin eğitimlere katılımı beklenmektedir.

Program tamamlandıktan sonra ne olacak?

Eğitimlerin ardından gerçekleştirilecek demo day etkinliğinden sonra program sona erecektir. Ancak program katılımcıları ile sürekli iletişim sağlanacaktır. Belirli aralıklarla destek ve iş birliği fırsatları yaratılmaya devam edecektir

Sormak istediğimiz başka sorular var ise size nasıl ulaşabilirim?

Soru ve görüşleriniz için girisimcilik@habitatdernegi.org adresine e-mail atabilirsiniz.

Benzer Yazılar