Kız Kardeşim Projesi ile gıda sektöründeki girişimci kadınlara hibe desteği

[vc_row][vc_column][vc_column_text animation_delay=”0″]Kız Kardeşim Projesi kapsamında gıda sektöründe faaliyet gösteren girişimci kadınları desteklemek amacıyla ikinci kez hayata geçirilen Kız Kardeşim Hibe Programı’nın kazananları 29 Haziran 2021 tarihinde düzenlenen çevrimiçi törenle tanıtıldı. Törene, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır katıldı. Hibe Programı’na 81 ilden 360’a yakın başvuru yapıldı. Girişimci kadın ve kadın kooperatifleri arasından seçilen 29 girişimci kadına 25 biner TL ve 1 girişimci kadına 40 bin TL jüri özel ödülü olmak üzere toplamda 765 bin TL’lik iş geliştirme hibe desteği sunuldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği ve Coca-Cola Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilen Kız Kardeşim Projesi, kadınları desteklemeye devam ediyor. Proje ile kadınların gerekli bilgi ve becerilerle donanarak, toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi ve ekonomik kalkınmada aktif rol almaları hedefleniyor. Kız Kardeşim Projesi kapsamında ikincisi hayata geçirilen “Hibe Programı” ile üretici, gıda ve yeme & içme sektöründe faaliyet gösteren girişimci kadınların desteklenmesi amaçlanıyor.

“Kız Kardeşim Hibe Programı” ile 81 ilden gıda sektöründe faaliyette bulunan 30 girişimci kadın jüri tarafından belirlendi.  Hibe Programı kapsamında, 29 girişimci kadına 25 biner TL ve 1 girişimci kadına 40 bin TL jüri özel ödülü olmak üzere toplamda 765 bin TL’lik iş geliştirme hibe desteği sunuldu. İşletme sahibi girişimci kadınların desteklendiği program ile üretilen ürünlerin tanıtılması, görünürlüklerinin artırılması ve sosyo-ekonomik konumlarının güçlenmesine katkı sağlanması amaçlanıyor. 2019 yılında gerçekleştirilen ilk hibe programında 11 girişimci kadına hibe desteği sunulmuştu.

Girişimci kadınların başvuruları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Habitat Derneği, Coca-Cola Türkiye, KAGİDER ve Arya Women’ın yöneticilerinden oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada, TOBB olarak girişimci kadınların ülke kalkınmasında taşıdığı büyük önemin bilincinde olduklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bu vizyonla kadının her alanda güçlenmesini amaçladık. Girişimci kadınların desteklenmesi ve sayısının artırılması amacı ile birçok proje gerçekleştirdik. Bu projelerin içerisinde dikkat çeken projelerden biri Coca-Cola Türkiye ve Habitat Derneği iş birliği ile yürüttüğümüz “Kız Kardeşim” projesi oldu. Söz konusu proje ile girişimci kadınlara eğitim ve mentorluk desteği veriyoruz.  Bu yıl gerçekleştirdiğimiz hibe programımız ise ayrı bir önem taşıyor. Yeme-içme sektörü belki de pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörler arasında. Bu vesile ile hibe destek miktarını ve yararlanacak kadınların sayısını 2 katına çıkardık. Katkılarından dolayı Coca-Cola Türkiye ve Habitat Derneği’ne teşekkür ediyoruz. Girişimci kadınların desteklenmesi adına bu ve benzer projelerin içinde yer almaya devam edeceğiz.”

 

 

“Yeni iş birlikleri ile Kız Kardeşim Projesi’ni geliştirmeye, erişimini güçlendirmeye çalışıyoruz”

Kız Kardeşim Hibe Programı’nın ödül töreninde konuşan Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca, girişimci kadınlara desteklerini sürdürmek ve pandeminin getirdiği yükü bir nebze de olsa azaltmak amacıyla hibe programının ikincisini bu yıl hayata geçirdiklerini vurguladı. Karaca sözlerine şöyle devam etti: “2015 yılında küçük adımlarla başladığımız projemiz, bugün koşar adımlarla, daha çok kadının hayatına dokunur hale geldi. Kız kardeşlerimizden aldığımız bu güç ve proje paydaşlarımızın desteği ile 2021 yılına çok hızlı başladık. Yeni iş birlikleri ile Kız Kardeşim Projesi’ni geliştirmeye, erişimini güçlendirmeye çalışıyoruz. Projemizle bugüne kadar 100 bine yakın kadına ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Projeyle 2021 yıl sonuna kadar 250 bin girişimci kadına ulaşılmayı hedefliyoruz. Yeni iş birlikleri ve hibe programları ile girişimci kadınları desteklemeye devam edeceğiz.”

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır konuşmasında, hibe programından yararlanmaya hak kazanan girişimci kadınlara, girişimcilik serüvenlerinde başarılar diledi. Sezai Hazır şöyle konuştu: “Habitat Derneği olarak uzun yıllardır dijitalleşmeye çok önem veriyoruz. Pandemi ile online faaliyetlere hızla adapte olduk ve bu alanda gelişmeye devam ediyoruz. Her zaman birlikte çalışmaktan büyük zevk ve mutluluk duyduğumuz ortaklarımızla güçlü işler yapmayı sürdürüyoruz. Pandemi dönemi başta olmak üzere her zaman gösterdikleri olağanüstü çabaları için gönüllülerimize yürekten teşekkür ediyorum. Bu hibenin özellikle pandemi döneminin, girişimci kadınlar üzerinde yaratmış olduğu ekonomik sorunları bir nebze de olsa azaltabilmesi en büyük umudumuz.”

 

Kız Kardeşim Projesi yolculuğunu yeni iş birlikleri ile altı yıldır kesintisiz sürdürüyor

Farklı profillerden birçok kadın tarafından sahiplenilen projenin kapsamı ve erişimi sürekli geliştiriliyor. Bu doğrultuda proje kapsamında 2020 yılında Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), Coca – Cola Türkiye ve Habitat Derneği iş birliğinde “Yarınım Kız Kardeşim” eğitim programı hayata geçirildi. Proje ile ortaokul ve lise öğretmenlerinin desteklenmesine yönelik bir eğitim programı tasarlandı. Yine bu yıl, Kız Kardeşim Projesi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı ile girişimci kadınları ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı olan kadınları desteklemek amacıyla iş birliği yapıldı.

 

Kız Kardeşim Projesi Hibe Programı Kazananları

 

Ad Soyad Kurum İl
Aslı Kaya Turna Kadın Kooperatifi İzmir
Ayşe Çakır Yazgel Neşve Cafe Düzce
Derya Kübra Er Pattis İstanbul
Ece Çiftçi S.S.Kadın Girişimi Kartepe Kadıneli Üretim ve İşletme Kooperatifi Kocaeli
Elmas Taşpınar Elmas Mutfakta Konya
Emine Çap Yaşam Sokağı Şanlıurfa
Esra Çakır Esra’nın Mutfağı Sinop
Hatice Dikyol Hanımeli Börek Mantı Bursa
Hatice Kudal Mavi Cafe Düzce
Hatun Demiray Gülevi Yemekleri Adana
Hülya Elibol Zuzu Cafe Muğla
Hüsniye Pekmez 2Tike Ev Yemekleri Mersin
Leman Ceyhan Lemantı Çanakkale
Melike Çaça Chacha Sokak Lezzetleri Diyarbakır
Meryem Koçoğlu Meryemce Turşu Ordu
Mevlude Tülek Akçaağaç Cafe İstanbul
Miray Yerliyurt Good Call Cafe Bursa
Naime Yiğit Karaali Pidecisi Manisa
Nefise Değirmenci Zeytinyağlı Nefis Mutfak Antalya
Nermin Özcan Arya Mantı & Çibörek Eskişehir
Nilüfer Kart S.S. Anadolu Bacıları Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Ankara
Nuray Polat Şefim Döner Mersin
Nuray Üstünel Nuray Ablanın Yeri Kütahya
Öznur Şahin Mimarca Bakery İstanbul
Saniye Gümüşçıbık 2SG Bi Yer Ev Yemekleri Erzurum
Seher Önel Hanımeli Yufka Malatya
Sennur Çetin Kraliçe Söğüş İzmir
Suzan Soygür Manca Ev Yemekleri İstanbul
Tuğçe Arca Cafe Bi Yer Muğla
Yıldız Gündüz S.S Zembulkadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Tunceli

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Benzer Yazılar