Kız Kardeşim Yerel Lezzet Gıda Girişimciliği Hibe Programı

[vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]Kız Kardeşim Projesi, Ocak 2018’den beri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Habitat Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Coca-Cola Türkiye ortaklığında yürütülmektedir. Proje, kadınların bölgesel ekonomik kalkınmada etkin rol almalarının sağlanması, ekonomik hayata katılım konusunda gerekli bilgi-becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesini amaçlamaktadır. 2019 yılının sonuna kadar proje 9.000 kadına ulaşmayı hedeflemektedir. Yerel eğitimlere ek olarak 2019 yılı Nisan-Ağustos ayları içerisinde Yerel Lezzet Girişimciliği Programı 3 aşama halinde gerçekleştirilecek. Online başvuruların arından değerlendirme sürecini takiben yerelde ön elemeler gerçekleşecek. Kazanan girişimciler İstanbul’daki Lezzet Kampı’na katılarak kamp müfredatlarını içeren bir eğitim alacak ve eğitimin sonunda Girişimcilik Hibesi ile desteklenecekler.

A. Amaç:
10 işletme için, unutulmaya yüz tutmuş veya hali hazırda var olan, yerel halk tarafından üretilen lezzetlerin tanıtım, görünürlük faaliyetlerini ön plana çıkartarak; bu lezzetleri üreten kadınların sosyal ve ekonomik konumlarının güçlenmesine katkıda bulunmaktır. Yerel lezzetler üzerine çalışan, halihazırda işletme sahibi olan girişimci kadınların, işletmelerini geliştirebilmelerine katkı sağlanacaktır. Kız Kardeşim Yerel Lezzet Girişimcilik Kampı; yerel lezzetler üzerine çalışan kadınların işlerini geliştirmesine katkı sunacak ve onlara markalaşma desteği sağlayacaktır. Yerel mutfak hikayelerinin ortaya çıkarılmasının yanı sıra, sürecin sonunda Küresel Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile örtüşen kriterler ışığında oluşturulacak olan gıda topluluğuyla dolaylı olarak küçük üreticinin de desteklenmesi sağlanacaktır.

B. Uygulama:
Yerel Lezzet Girişimcilik Kamplarının uygulaması üç aşamadan oluşacaktır.

1.Aşama:

Online başvuruların tamamlanmasının ardından, değerlendirme sonunda teknik elemeyi geçen işletmeler belirlenecektir.

2.Aşama:

Başvuru alınan şehirlerde, ön değerlendirme toplantısı için jüri, başvuru sahipleriyle görüşecek, yemeklerin hikayelerini görüşme esnasında dinleyecek, girişimcilerin fikirlerini ve işletmeyi değerlendirecektir.

3. Aşama:

İl bazlı en yüksek puanı alan katılımcılar, İstanbul’da gerçekleştirilecek Yerel Lezzet Kampı’na davet edilecektir. 3 gün sürecek olan kampta, kadınlara yönelik hızlandırıcı eğitimler gerçekleştirilecektir. Hibe alma kriterlerine göre en yüksek puanları alan 10 kadın, iş geliştirme hibesi almaya hak kazanacak ve Lezzet Kampı’nın son günündeki gala sonrasında girişimciler 3 aylık süre içinde danışmanlarla görüşmeler gerçekleştirerek işletmelerini geliştirme imkanına sahip olacaklardır.

  • Kimler Başvurabilir?
  • Aşağıda belirtilen illerden birinde restoranı/lokantası olan,

Adana, Antalya, Diyarbakır, Hatay, Isparta, Mersin, Ordu, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Giresun, Rize, Sinop, Trabzon, Aydın, Uşak, Denizli, Manisa, Muğla, Bursa, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Çanakkale, Elâzığ, Erzurum, Kars, Van, Eskişehir, Kayseri, Konya ve Nevşehir.

  • Restoranında/lokantasında bölgenin yerel bir yemeğini yapan,
  • Yanında en fazla 5 kişi çalıştıran,
  • Restoranının/lokantasının başka şubesi olmayan,
  • İşini büyütmek isteyen, bu motivasyona sahip ve öğrenmeye açık olan,
  • Girişimci motivasyonuna sahip ve istekli,
  • Yerel lezzetlere ilgi duyan ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen,
  • Yerel mutfak alanında deneyimli, tecrübeli ve istekli,
  • Restoran, lokanta, küçük işletme sahibi kadınlar başvurularını gerçekleştirebilirler.

Katılımın ön şartı, işletmenin çoğunluk hissesinin ya da imza yetkisinin bir kadının olmasıdır.
Gerçekleştirilecek eğitimlerin bilgisi ve başvuru formu aşağıdadır.

Son Başvuru Tarihi : 31 Mayıs 2019

Başvuru formuna iletişim bilgilerinizi eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. ***Hibe başvurunuzu ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. 2.Aşama ve 3. Aşama toplantıları da ücretsiz olarak Kız Kardeşim Projesi tarafından organize edilecektir. Eğitimleri almaya hak kazanan kadınlardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Her türlü sorunuz için; kizkardesim@habitatdernegi.org adresine mail atabilir ya da 0212 265 33 14 numarayı arayabilirsiniz.[/vc_column_text][vc_empty_space][cs_button href=”url:https%3A%2F%2Fform.jotform.com%2F83081911492962||target:%20_blank|”]BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ[/cs_button][vc_empty_space height=”8px”][vc_video link=”https://youtu.be/3zH6kMzNN3A”][/vc_column][/vc_row]

Benzer Yazılar