Dijital Dönüşüm

Solve for Tomorrow

Proje Hakkında

Habitat Derneği ve Samsung tarafından yürütülen Solve for Tomorrow (Yarın İçin Çözümler) Projesi bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarına olan ilgiyi ve yeterliliği artırmak için hazırlanmış olup, 8-12. sınıftaki öğrencilerin tasarladığı teknolojik çözümlerin toplumun ve çevrenin gelişimine sağladığı pozitif etkiyi göstermeyi amaçlamaktadır.

Katılımcılar Hangi Alanlarda Proje Geliştirmelidir?

Proje kapsamında gerçekleştirilen Solve for Tomorrow Yarışması’na başvuran katılımcılarından disiplinler arası bir yaklaşım olan STEM’i aktif ve etkin bir şekilde kullanmaları beklenmektedir. Öğrencilerin bilim ve matematik derslerinde öğrendiklerini, gündelik hayatta mühendislik ve teknolojiyle bir arada kullanması beklenmektedir. Bu doğrultuda onlardan toplumda karşı karşıya oldukları zorlukları aşmak ve riskleri ortadan kaldırmak için yaratıcı çözümler üretmeleri istenmektedir. Yarışmaya katılmak isteyenler aşağıdaki başlıklar özelinde projeler geliştirebilirler:

  • Temiz ve Erişilebilir Enerji Üretimi ve Tüketimi
  • Akıllı ve Sürdürülebilir Şehir Uygulamaları
  • Atık Yönetimi ve Bilinçli Tüketim
  • İklim Eylemi

Kimler Katılabilir?

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanında projeler üreterek, toplumun gelişimine fayda sağlamak isteyen 8-12. sınıflardaki tüm öğrenciler yarışmaya katılabilir.

Yarışma Aşamaları Nelerdir?


Geliştirdikleri projeler ile ilk turu geçerek yarı final aşamasına kalan 30 takıma “Tasarım Odaklı Düşünme” eğitimleri verilir ve projelerini geliştirmelerine yardımcı mentorluk desteği sağlanır. Bu süreç sonrasında sunumlarıyla final aşamasına kalan ilk 10 takım belirlenir. Final sürecindeki 10 takım için devam eden mentorluk desteğinin yanında “Sunum Teknikleri” eğitimi de sağlanır. Final töreninde, oluşturdukları prototipler ve sunumlarıyla jüri değerlendirme sürecine dahil olan takımlardan ilk 3 grup Samsung Online Mağaza’da geçerli hediye çekleri kazanma şansı yakalar. 

Solve for Tomorrow yarışmasının ikinci dönem başvuruları sona ermiştir. Yarışmanın üçüncü dönemi için yılın son çeyreğinde görüşmek üzere!  

  • 8-12. sınıf düzeyinde lise öğrencileri
  • Habitat Derneği
  • Samsung
  • 2021 – devam ediyor