“İSTASYON İZMİR”, Facebook, TOBB, ICC, Habitat Derneği, Bornova Belediyesi ve İzmir Ticaret Borsası iş birliği ile açıldı.

[vc_row][vc_column][vc_column_text animation_delay=”0″]

15 Ekim 2021, İzmirDün gerçekleşen bir açılış töreniyle, 2019 Eylül ayında Facebook, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ve Habitat Derneği’nin İstanbul’da faaliyete geçirdikleri topluluk merkezi “Facebook İstasyon”un uydu merkezlerinden biri olan “İstasyon İzmir” açıldı. Açılış töreni, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Facebook Türkiye ve Azerbaycan Kamu Politikaları Direktörü Sezen Yeşil ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır’ın katılımıyla gerçekleşti. Açılış programında Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Civan Sözkesen moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Yeni Nesil Girişimcilik Fırsatları” panelinde ise ARYA Kadın Yatırım Platformu Kurucusu Ahu Serter, Fütüristler Derneği Kurucusu ve Onursal Başkanı Alphan Manas, Boğaziçi Ventures Yönetim Kurulu Üyesi Barış Özistek, Kolektif House Kurucu Ortağı Ahmet Onur ve İyi Yaşa App Kurucusu Elif Boyner konuşmacı olarak yer aldı.

Türkiye toplumunun ve ekonomisinin dijitalleşmesine odaklanan bir dizi farklı eğitim, program ve atölye çalışmasına ev sahipliği yapacak olan İstasyon İzmir, farklı sosyal grupların ve toplulukların bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunabilecekleri ve beraber çalışabilecekleri fiziksel bir alan sunacak. Bölge ekonomisini ve toplulukları güçlendirmek amacıyla kurulan İstasyon İzmir, KOBİ’lerin ve girişimcilerin dijital dönüşümünü destekliyor ve Ege bölgesindeki işletmelerin küresel pazarlara ulaşmasını hedefliyor. 

“Facebook İstasyon’u ülkenin dört bir yanında hayata geçireceğiz”

Facebook Orta Doğu ve Türkiye Kamu Politikaları Direktörü Azzam Alameddin İzmir’de açılan topluluk merkeziyle ilgili şöyle konuştu: “Hepimizin tecrübe ettiği pandemi dönemi, bireylerin, işletmelerin, toplulukların ve STK’ların dijital dünyada kendilerini geliştirebilmelerinin ülke ekonomisi açısından ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha gösterdi. 2019 yılında İstanbul’da açtığımız Türkiye’deki ilk topluluk merkezimiz Facebook İstasyon, bu doğrultuda Türkiye’de yaptığımız en büyük yatırımlardan biri. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz İzmir uydu merkeziyle, Facebook İstasyon’u ülkenin dört bir yanında hayata geçirme hedefimize bir adım daha yaklaşmış olduk. Tüm topluluk merkezlerimizde online ihracat, dijital pazarlama, online güvenlik ve dijital iletişim gibi bir dizi farklı konuya odaklanan eğitim programları ve atölye çalışmaları düzenleyeceğiz.”

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, yaptığı açılış konuşmasında “İzmir’in Türkiye’de bulunduğu nokta itibariyle zaten çok iyi bir imajı var, daha da iyi bir yere getirme konusunda birtakım çalışmalar yapacağız. Hızla dijitalleşen bir dünyada yaşıyoruz. Bu çağa ayak uydurmak için bugün burada İzmir’in tarihi dokusunu da ortaya çıkaran bir yapıda İzmir’in geleceğinde söz sahibi olacak çocukların eğitimine yönelik, kadınların girişimci olmasına yönelik bir faaliyete girişiyoruz. İzmir’i Türkiye’nin dijital başkenti yapma amacımız doğrultusunda İstasyon İzmir’de dijitalleşmeye yönelik verilecek eğitimlerle ilgili oldukça heyecanlıyız,” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Özgener: “Dijital araçları doğru kullanan şirketler, dünyanın dört bir yanındaki potansiyel müşterilere bir tık uzakta. Facebook, TOBB, ICC ve Habitat iş birliğinde ve İzmir Ticaret Borsası ve Bornova Belediyesi yerel ortaklığında açtığımız bu merkezde KOBİ’lere ve girişimci olmak isteyen herkese hizmet vereceğiz. KOBİ’lere dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Facebook’un geliştirdiği araçları nasıl doğru kullanabileceklerini öğreterek büyümelerine destek olacağız. Bugün burada sadece bir mekan açmıyoruz. Bugün tüm Türkiye’deki KOBİ’lerin 21. yüzyıl yetkinliklerini geliştirmelerini sağlayacak içerikler üreteceğimiz ve KOBİ’lere sunacağımız bir süreci başlatıyoruz” şeklinde konuştu.

Habitat Derneği’nin ilerleyen dönemlerde de Facebook ile iş birliği kapsamında girişimciliği ve Türkiye’nin dijital dönüşümünü destekleyeceğini dile getiren Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ise sözlerine şöyle devam etti: “Facebook, TOBB, ICC, Bornova Belediyesi ve İzmir Ticaret Borsası ile hayata geçirdiğimiz bu iş birliği kapsamında Habitat Derneği olarak, hem İstasyon İzmir’in aktif şekilde yaşatılmasında rol alacak, hem de yakın zamanda başlayacak programların ve etkinliklerin yürütücülüğünü üstleneceğiz. Pandeminin getirdiği birtakım zorlukların etkisinin devam ettiği bu dönemde dijitalleşmenin odak noktası olacağı geleceğimize yatırım yapmak amacıyla topluluk merkezlerini açmaya devam ediyoruz.”

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Benzer Yazılar