Dijital Dönüşüm

Minik Eller Kod Yazıyor

Proje Hakkında

Minik Eller Kod Yazıyor Projesi, çocuklar için kod eğitimini sürdürülebilir hale getirmek amacıyla hayata geçirilmiştir. QNB Finansbank ve Habitat Derneği ortaklığıyla yürütülen proje, 8-12 yaş aralığındaki çocukları temel bilgisayar programcılığıyla tanıştırıp kod okuryazarlığı bilincini yaygınlaştırmayı hedeflemektedir. Yüz yüze ve çevrim içi olarak gerçekleşen eğitimlerle çocukların yaparken/eğlenirken öğrenmesini amaçlayan proje, onların sadece programlama ve yazılım becerilerini değil, aynı zamanda algoritma mantığıyla düşünerek sanat, resim, müzik ve hikâye anlatıcılığı yeteneklerini de geliştirmektedir.  
 

Proje kapsamında gönüllü eğitmenler tarafından verilen kodlama eğitimi Scratch, MIT Media Labs tarafından geliştirilen bağımsız bir görsel programlama dilidir. Çocukların kolayca yaratıcı hikayeler, animasyonlar ve oyunlar geliştirebildikleri Scratch, onları daha gelişmiş bilgisayar programlama dillerini öğrenmeye de hazırlar. Proje kapsamında hayata geçirilen minikellerkodyazıyor web sitesi üzerinden tüm kaynaklara açık erişim mümkündür. 

 

Proje kapsamında her yıl Scratch Cup düzenlenmektedir. Scratch Cup, 8-14 yaş arası öğrencilerin, Scratch 3.0 üzerinden yarışma temasına uygun olarak geliştirdikleri oyunlarını geliştirmelerini destekler. Her yıl farklı bir temayla gerçekleştirilen Scratch Cup’ta çocuklar verilen temaya uygun olarak yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini ekip halinde hayata geçirirler.  

  • 8-12 yaş arası çocuklar
  • Habitat Derneği
  • QNB Finansbank
  • Scratch Eğitimi 
  • 81 İl
  • 2019 – devam ediyor

İlgili Haberler